Домашние задания: Другие предметы

Помогите с переводом пожалуйста!

To help growers, packers, and shippers of fresh fruits and vegetables effective advanced agricultural and management practices should be applied to enhance the safety of fresh produce. The principal aim of processing is to reduce microbiological hazards common to the growing, harvesting, washing, storing, packing, and transporting of fruits and vegetables.
Production practices include control of water, bio- and chemical fertilizers, worker health and hygiene, field and facility sanitation, and transportation. Once the produce has gone through the steps of processing, it may be minimally processed, canned, frozen, or dried. One of the fastest-growing areas of minimal processing is fresh-cut produce, such as salads. With the new trend of eating healthier, fresh-cut produce has an important niche.
When developing food products processors must meet such major conditions as the increase of shelf-life, extreme easiness to prepare, and safety. The major breakdowns in the whole system is lack of temperature control. A potentially hazardous situation may exist if the products are not stored at refrigeration temperatures. In this connection it is necessary to use time-temperature integrators and active packaging technologies.
With respect to equipment, there have been a number of advances during the past years. Newer air dryers are being used instead of centrifugal drying. Newer cutters and peelers are available to handle the products more effectively.
One of the ways of reducing the microbial load on fresh fruits and vegetables is to treat them with an antimicrobial agent, such as chlorine or ozone.
Щоб допомогти виробникам, пакувальники, і вантажовідправників свіжих фруктів і овочів ефективні передові сільськогосподарські та практики управління слід застосовувати для підвищення безпеки свіжих продуктів. Основна мета обробки полягає у зменшенні мікробіологічних небезпек загальним для вирощування, збору, мийки, зберігання, упакування і транспортування фруктів і овочів.
Виробничої практики включають контроль води, біо- і хімічних добрив, охорони праці та гігієни, поля та санітарно -технічним і транспорт. Після того, як продукція пройшла через етапи обробки, вона може бути мінімальною обробці, консерви, заморожені або сушені . Один з найбільш швидко зростаючих областей з мінімальною обробкою є свіжозрізаних продукт, такі як салати. З нової тенденції їсти здорову, свіжозрізаних продукт має важливу нішу.
При розробці продуктів харчування Процесори повинні задовольняти такі великі умов, як збільшення терміну придатності , крайня легкість підготовки та безпеки . Основні поломки у всій системі є відсутність контролю температури. Потенційно небезпечна ситуація може існувати, якщо продукти не зберігаються в холодильних температурах. У зв'язку з цим необхідно використовувати температури від часу інтеграторів і активних пакувальних технологій.
Що стосується обладнання було число досягнень за останні роки. Нові повітряні сушарки використовуються замість відцентрової сушки. Нові катери і шкірки доступні більш ефективно обробляти продукцію .
Один зі способів зменшення мікробного навантаження на свіжі фрукти і овочі, щоб ставитися до них з антимікробним агентом, таким як хлор або озон.
Куаныш Шаимкулов