Past Simple
My parents were on holiday. – Мои родители были в отпуске.
He did his exercises regularly. – Он регулярно делал свои упражнения.
They loved each other strongly. – Они сильно любили друг друга.
I didn't see anything because of the darkness. – Я ничего не увидел из-за темноты.
Did they go to Greece every summer? – Они ездили в Грецию каждое лето?
Present Perfect
This is the best place I have ever been to. — Это лучшее место, в котором я когда-либо был.
They have finished the project this week – Они завершили проект на этой неделе.
He has always liked such films – Ему всегда нравились такие фильмы.
You haven’t passed this exam – Вы не сдали этот экзамен.
Have you ever cooked a Caesar salad? – Вы когда-нибудь готовили салат Цезарь?
Домашние задания: Другие предметы
Нужны 5 предложений в Past Simple и 5 в Present Perfect. Поможете? Пожалуйста.
Past Simple
1) I was in London last year.
2) i went round the shops, then i went to the cinema.
3) He went to the cinema yesterday.
4) The weather was fine last week.
5) Did you go to school yesterday?
Present Perfect
1) I have alredy done my homework.
2) They have come back today.
3) We nave never been to England.
4) I have not seen my friends since the holidays.
5) My mother has not answered the letter yet.
1) I was in London last year.
3) He went to the cinema yesterday.
4) The weather was fine last week.
5) Did you go to school yesterday?
Present Perfect
1) I have alredy done my homework.
2) They have come back today.
3) We nave never been to England.