DOING BUSINESS IN THE USA
Communicating is a natural talent of Americans. When negotiating partners meet, the emphasis is on small talk and smiling. Their sense of humour is more direct than in the UK. Informality is the rule. Business partners do not use their academic titles on their business cards. During conferences they serve sandwiches and drinks in plastic or boxes.
This pleasant attitude continues in the negotiation itself. US negotiators usually attach little importance to status, title, formalities and protocol. They communicate in an informal manner and call their partners by their first names. Their manner is relaxed and casual.
The attitude “time is money” has more influence on business communication in the US than it does anywhere else. Developing a personal relationship with the business partner is not as important as getting results.
I. Answer the questions about the text.
1. Can Americans communicate well?
2. What is very important during the first meeting?
3. How do they serve meals at the conferences?
4. Are negotiations in the USA formal or informal?
5. What is not very important for Americans in the negotiation?
6. Do people call their business partners by their first names or last names?
7. In what manner do they conduct talks?
8. What is more important for Americans – to establish good relationship or to get a result?
Домашние задания: Другие предметы
помогите перевести текст и выполнить задание пожалуйста
Ох, так еще и перевести надо?!
КАК ДЕЛАЮТ БИЗНЕС В США
Свободное общение - это природный талант американцев. Когда переговорщики встречаются, основной упор делается на улыбку и легкую беседу. Их чувство юмора более прямолинейно, чем у англичан. Неформальность как основное правило. Деловые партнеры не пишут свои академические звания на визитках. Во время встреч у них есть бутерброды и напитки в полиэтиленовых пакетах или коробках.
Это приятное отношение сохраняется и в самих переговорах. Переговорщики из Штатов обычно мало значения придают статусу, званиям, формальностям и протоколу. Они общаются в неформальной обстановке и называют своих партнеров по имени. Их манера общения расслабленная и небрежная.
Девиз "время - деньги" в США имеет большее влияние на деловое общение, чем где-либо еще. Установка личных отношений с деловыми партнерами здесь не так важна, как получение результата.
1. Yes, Americans are very talented in communication. 2. During the first meeting very important small talks and smiling. 3. They serve sandwiches and drinks during the conferences. 4. Negotiations in the USA are informal. 5. For Americans in the negotiation is not very important status, title, formalities and protocol. 6. They prefere call their buisness partners by their first names. 7. They conduct talks in relaxed and casual manner. 8. For Americans it is more important to get a result.
P.S. Про мои ошибки потом напишите.
КАК ДЕЛАЮТ БИЗНЕС В США
P.S. Про мои ошибки потом напишите.
Эдуард Назмутдинов
огромное спасибо)))
куясе,,, накарябал