Домашние задания: Другие предметы

помогите перевести текст очень нужно годовая кр

Foreign Languages in Our Life
Learning a foreign language isn't an easy thing. Nowadays it's especially important to know foreign languages.
Some people learn languages because they need them for their work, others travel abroad, for the third studying foreign languages is a hobby. I study English. It's a long and slow process that takes a lot of time and efforts. Over 300 million people speak it is as a mother tongue.
The native speakers of English live in Great Britain, the United States of America, Australia and New Zealand. English is one of the official languages of the United Nations Organization and other political organizations.
English language is a wonderful language. It's the language of the great literature. It's the language of William Shakespeare, Charles Dickens and others. Half of the world's scientific literature is in English. It's the language of computers technology.
==
=Слава =
Иностранные языки в нашей жизни
Изучение иностранного языка не является легким делом. Сегодня особенно важно знать иностранные языки.
Некоторые люди учат языки, потому что они им нужны для работы, другие путешествуют за границей, для третьих изучение иностранных языков-хобби. Я изучаю английский язык. Это долгий и медленный процесс, который занимает много времени и усилий. Более 300 миллионов человек говорят на нем как на родном языке.
Носители английского языка живут в Великобритании, Соединенных Штатах Америки, Австралии и Новой Зеландии. Английский язык является одним из официальных языков Организации Объединенных Наций и других политических организациях.
Английский язык-чудесный язык. Это язык Великой литературы. Это язык Уильяма Шекспира, Чарльза Диккенса и других. Половина мировой научной литературы на английском языке. Это язык вычислительной техники.
Николай Фирсов
Лучший ответ
Иностранные языки в нашей жизни