Enrique Iglesias is a popular Spanish singer. He has recorded nine albums and forty singles. Enrique has won a lot of music awards, including a Grammy, ten World Music Awards, five American Music Awards, etc. He has sold more than 100 million records and is one of the best selling Spanish language singers ever. He is also famous as an actor, a songwriter and a producer.
Enrique is really handsome. He can move and dance very well. He is tall and slender. Enrique is quite brawny and broad-shouldered. His arms and legs are long, well-shaped and firm. Enrique has got muscular chest and back. He is dark-skinned and has got beautiful golden tan.
Enrique has got thick dark hair. It is short and straight. Enrique’s face is handsome too. He has got delicate features. Enrique has got high forehead and thick dark eyebrows. He has got expressive eyes. They are big and brown with thick black eyelashes. He has got a straight nose. His lips are quite full. He has got high cheekbones. Enrique often has stubble on his cheeks.
He usually wears fashionable youth clothes. We can often see him on stage or in his music videos wearing jeans and sport shoes with a T-shirt or a shirt. Enrique often wears chains on his neck.
Домашние задания: Другие предметы
ПОМОГИТЕ НАПИСАТЬ ТРАНСКРИПЦИЮ С АНГЛИЙСКОГО НА РУССКИЙ (РУССКИМИ БУКВАМИ ТРАНСКРИПЦИЮ ) 25 БАЛЛОВ !!!
енˈрике Iglesias из э ˈпопьюлэ ˈспэниш ˈсинэ. хи хэз риˈкодид найн ˈэлбэмз энд ˈфоти ˈсинглз. енˈрике хэз уан э лот ов ˈмьюзик эˈуодз, инˈклудин э ˈгрэми, тен уёлд ˈмьюзик эˈуодз, файв эˈмерикэн ˈмьюзик эˈуодз, итˈсетрэ. хи хэз соулд мо зэн 100 ˈмильэн ˈрекодз энд из уан ов зэ бест ˈселин ˈспэниш ˈлэнгуидж ˈсинэз ˈевэ. хи из ˈолсоу ˈфеймэс эз эн ˈэктэ, э ˈсонˌрайтэр энд э прэˈдьюсэ.
енˈрике из ˈриэли ˈхэнсэм. хи кэн мув энд данс ˈвери уэл. хи из тол энд ˈслендэ. енˈрике из куайт ˈброни энд брод-ˈшоулдэд. хиз амз энд легз а лон, уэл-шейпт энд фём. енˈрике хэз гот ˈмаскьюлэ чест энд бэк. хи из дак-скинд энд хэз гот ˈбьютэфул ˈгоулдэн тэн.
енˈрике хэз гот сик дак хеэ. ит из шот энд стрейт. енˈрикез фейс из ˈхэнсэм ту. хи хэз гот ˈделикит ˈфичэз. енˈрике хэз гот хай ˈфорид энд сик дак ˈайбрaуз. хи хэз гот иксˈпресив айз. зей а биг энд брaун уиз сик блэк ˈайлэшиз. хи хэз гот э стрейт ноуз. хиз липс а куайт фул. хи хэз гот хай ˈчикбоунз. енˈрике ˈофэн хэз ˈстабл он хиз чикс.
хи ˈюжуэли уээз ˈфэшнэбл юс клоузз. уи кэн ˈофэн си хим он стейдж ор ин хиз ˈмьюзик ˈвидиоуз ˈуээрин джинз энд спот шуз уиз э ˈтишёт ор э шёт. енˈрике ˈофэн уээз чейнз он хиз нек.
Энрикке Эглессиас ис э попьюла спаниш синге. хи хэс рекордед найн элбамс энд фоти синглс. Энрике хэс ван э лот оф мьюзик эводс, инклюдин э грэмми, тэн волд мьюзик эводс. так нужно?
Евгений )))))))))))))
Да)
Евгений )))))))))))))
Поможешь ?
Каждое слово надо?