At last holidays came! I was very happy! I didn't have to get up early in the morning and run to school. I could stay in the bed till midday. But I didn't want to sleep. There were a lot of things to do.
The weather was fine so my friends and I went for a walk every day. It was fun!
Then I spent a few days in the country where my grandfather and grandmother lived. It was great. I drank milk and ate a lot of tasty food which my granny prepared for me.
I have many friends in this village because I go there every holidays.
We played football and tennis every day!
But holidays were over and I returned to the city again. I liked my holidays very much.
Домашние задания: Другие предметы
ПОМОГИТЕ НАПИСАТЬ ТРАНСКРИПЦИЮ С АНГЛИЙСКОГО НА РУССКИЙ (Русскими букву транскрипцию ) 25 БАЛЛОВ !!!
эт ласт ˈхолэдейз кейм! ай уоз ˈвери ˈхэпи! ай диднт хэв ту гет ап ˈёли ин зэ ˈмонин энд ран ту скул. ай куд стей ин зэ бед тил ˈмиддей. бат ай диднт уонт ту слип. зеэ уёр э лот ов синз ту ду.
зэ ˈуэзэ уоз файн соу май френдз энд ай уэнт фор э уок ˈеври дей. ит уоз фан!
зен ай спент э фью дейз ин зэ ˈкантри уээ май ˈгрэндˌфазэр энд ˈгрэнˌмазэ ливд. ит уоз грейт. ай дрэнк милк энд ет э лот ов ˈтейсти фуд уич май ˈгрэни приˈпеэд фо ми.
ай хэв ˈмени френдз ин зис ˈвилидж биˈкоз ай гоу зеэр ˈеври ˈхолэдейз.
уи плейд ˈфутбол энд ˈтенис ˈеври дей!
бат ˈхолэдейз уёр ˈоувэр энд ай риˈтёнд ту зэ ˈсити эˈген. ай лайкт май ˈхолэдейз ˈвери мач.
уи плейд ˈфутбол энд ˈтенис ˈеври дей!
Ат ласт холидэйс кам. Ай вас вери хэппи! Ай дидонт хэв то гет ап еарли ин зе морнинг энд ран то скул. Ай коюлд стэй ин зе бэд тилл миддэй. Бат ай дидонт вант то слип. зер вэр э лот оф зинкс то ду. Зе веатзер вас фине со май фриендс энд ай вент фор э вэлк еври дэй. ит вас фан! Зен Ай спент э фью дэй
Сергей Криворучко
А дальше ?)
Всё верно!