Школы

Раскройте скобки и переведите полученные предложения.

1. He is a lawyer, he __ (specialize) in company law. 2. Julie __ (lose) her passport! She can’t get on the plane without it. 3. Three years ago I __ (not/know) how to play squash. 4. You can’t talk to him now, he ___ (have) a break. 5. What time do you think they __ (arrive) tomorrow? 6. Parmigiano cheese __ (produce) in Italy. 7. Nowadays more and more courses __ (teach) online. 8. I didn’t offer them anything to eat because they __ (have) already dinner. 9. He __ (work) on this painting for a month. It’s almost ready. 10. A young singer __ just (choose) to represent England.
1. He is a lawyer, he specializes in company law. 2. Julie has lost her passport! She can’t get on the plane without it. 3. Three years ago I did not know how to play squash. 4. You can’t talk to him now, he is having a break. 5. What time do you think they are arriving tomorrow? 6. Parmigiano cheese is produced in Italy. 7. Nowadays more and more courses are taught online. 8. I didn’t offer them anything to eat because they have already had dinner. 9. He has been working on this painting for a month. It’s almost ready. 10. A young singer has just been chosen to represent England.
1. Он юрист, специализируется на корпоративном праве. 2. Джули потеряла паспорт! Без него ей нельзя попасть в самолет. 3. Три года назад я не умел играть в сквош. 4. Вы не можете с ним сейчас разговаривать, у него перерыв. 5. Как вы думаете, в какое время они прибудут завтра? 6. Сыр пармезан производится в Италии. 7. В настоящее время все больше и больше курсов преподается онлайн. 8. Я не предлагал им ничего поесть, потому что они уже поужинали. 9. Он работал над этой картиной уже месяц. Почти готово. 10. Молодой певец только что был выбран представлять Англию.
Елена Цхе
Лучший ответ