Светская жизнь и шоубизнес
А вы еще верите в голливудские сказки? Даже после этого?
может просто ракурс неудачный, свет там , еще чего (тени например) ...все мы люди и человеки.
я вот то же плохо получаюсь на фото. но если и обычную девчонку ни в чем не приметную одеть и накрасить, она не будет хуже этих звезд, а даже лучше
я дпано уже в них не верю, но в их оправдание могу сказать - все мы люди, все мы человеки :)
На первой фотографии - просто человек, с выражением чисто человеческих эмоций, ничего ужасного не вижу, все мы время от времени рожи корчим, это даже полезно. На второй - глянец. Так это их профессия, хлеб с маслом и колбасой, по-другому им нельзя.
Никогда не знал,что Кортни Лав эталон красоты в Голливуде,тем более,что она певица.А Кейт Мосс вообще англичanка и о ней в Америке мало кто знает.
znaew esli nosit` stol`ko kilogramov makiyaga na lice po4ti s maluh let i ne v takoe prevratiwsya... tak 4to eto nayka vsem "nezvezdnum" lyudyam.
да давно уже известно, какие они "красивые", ужжжас полный, мне например, их реально жалко
А то! )))))))))))))0
они товар на продажу.товар должен быть первосортным.а то что остаётся за кадром то издержки производства.
Чему вы удивляетесь,бабок много,а за бабки можно из любой бабульки в метро сделать красотку,главное хорошего визажиста,стилиста))) Вот и всё
There is no justification for what is happening in the media, not just in Hollywood, today! All official images of moviestars and fashion models are Photoshoped, digitally enhanced, and therefore lie to you. The changes made to these pictures are meant to appeal to our brain directly, we have no defense to them because we respond to this enhanced beauty on a biological level. When seeing a nice portrait we produce hormones that have all kinds of effects on our body and our mood. These techniques for 'retouching' pictures are really psychological tools. People who do not look at these pictures with a critical eye are victims of this dreamworld, that is created to generate money. Pleasing as some of these pictures may be, it is morally wrong to use this unattainable beauty as a way to sell things: it is directed at the feelings of low self esteem that a lot of people have. As a result, people aspire to something that's impossible to obtain for 99,9% of humanity! Now good looking women want cosmetic surgery!!! And others become anorexic...!
There's nothing wrong with enjoying the beauty of others, but I don't want to enjoy a lie... I don't agree with a one-sided world where there is only emphasis on extreme beauty!
Who thinks it's only human and needs convincing that you just can't trust what you see, look at these movies: http://nl.youtube.com/results?search_query=extreme+photoshop+retouch&search=Zoeken