ВУЗы и колледжи

Используйте слова, чтобы заполнить пробелы в тексте:

My Master’s Studies

Use the words to fill in the gaps in the text:

field of study, skills, competitive, focused, requirement, work experience, related, pursuing, faculty, networking, advancement, part-time, balance, supervisor, build on

I am _____(1) a Master’s degree in Computer Science at the Information Technologies and Computer Engineering Department [of Volga State University of Technology which is often called ‘Volgatech’ for short].

I decided to go back to school for two main reasons: career development and personal growth. I felt that my career reached the point where I needed to update my knowledge and skills to become more _____(2) and get career _____(3). Actually, it is a formal job _____(4) for me, not just my personal choice. Besides, new _____(5) never hurt, and with a Master’s you can pursue different avenues. Moreover, I love learning and simply enjoy my studies.

I applied for this major because…

a) …I had a Bachelor’s degree in Computer Science already and wanted to progress to the consecutive Master’s programme to _____(6) my actual learning and _____(7).

b) …I had a Bachelor’s degree / a Specialist’s diploma in …, and wanted to get new knowledge and develop new skills in a _____(8) field.

c) …I had a Bachelor’s degree in quite a different _____(9) (namely …), and I felt that I needed knowledge and skills in Computer Science.

This is my first year in the programme and I am quite happy with my studies here. Firstly, the programme offers a very _____(10) approach to learning, it is very oriented to the professional field. Secondly, the _____(11) are great. Thirdly, many of my fellow students are experienced professionals, and _____(12) adds to the value of the programme. Besides, I specifically wanted a _____(13) programme because I was not ready to take two years out of my career to focus just on studies. The programme is offered in the evening, and I can easily _____(14) my school and work schedules.

The theme of my thesis is […]. I chose this theme…

a) upon recommendation of my academic _____(15) who is a recognized expert in the field

b) because it is related to my professional experience.
Мои магистерские программы

область обучения, навыки, конкурентоспособность, целеустремленность, требования, опыт работы, связанные, преследования, преподаватели, сетевое взаимодействие, продвижение, неполный рабочий день, баланс, руководитель, основываться на

Я _____ (1) степень магистра по информатике в отделе информационных технологий и вычислительной техники (Приволжский государственный технологический университет, который часто называется «Волгатех»).

Я решил вернуться в школу по двум основным причинам: карьерному росту и личному росту. Я чувствовал, что моя карьера дошла до того, что мне нужно было обновить свои знания и навыки, чтобы стать более _____ (2) и получить карьеру _____ (3). На самом деле, это формальная работа _____ (4) для меня, а не только для моего личного выбора. Кроме того, новый _____ (5) никогда не болит, и с Мастером вы можете преследовать разные пути. Более того, я люблю учиться и просто получаю удовольствие от учебы.

Я подал заявку на этот майор, потому что ...

a) ...Я уже получил степень бакалавра в области компьютерных наук и хотел перейти к последовательной программе магистра к _____ (6) моему фактическому обучению и _____ (7).

б) ...У меня была степень бакалавра / диплом специалиста в ...и я хотел получить новые знания и развить новые навыки в области _____ (8).

c) ...У меня была степень бакалавра совсем по-другому _____ (9) (а именно ...), и я чувствовал, что мне нужны знания и навыки в области компьютерных наук.

Это мой первый год в программе, и я очень доволен своими исследованиями здесь. Во-первых, программа предлагает очень _____ (10) подход к обучению, он очень ориентирован на профессиональную сферу. Во-вторых, _____ (11) велики. В-третьих, многие из моих сокурсников - опытные профессионалы, а _____ (12) добавляет ценность программы. Кроме того, я специально хотел программу _____ (13), потому что я не был готов взять два года из своей карьеры, чтобы сосредоточиться только на учебе. Программа предлагается вечером, и я могу легко _____ (14) учебу и график работы.

Тема моей диссертации - [...]. Я выбрал эту тему ...

а) по рекомендации моего академического _____ (15), который является признанным экспертом в этой области

б) потому что это связано с моим профессиональным опытом.
гугл
Нуржан Идрисов