Отдых за рубежом

Южная Корея для украинцев

Нужно съездить на 25 дней, на период отпуска! На некоторых сайтах написано что с начала 2014 года безвизовый режим, сроком не более 60 дней, для пребывания в туристических целях! На других сайтах пишут что туристическую все таки надо оформлять...
Как на самом деле обстоят дела или где посмотреть достоверную информацию!?
Хм, Тиматик пишет, что это не совсем так.

Korea (Rep. of), South - Destination Visa

Visa required.

The following are exempt from holding a visa:

Passengers with a visa issued by Australia, Canada, Japan, New Zealand or USA to nationals of Ukraine, only if in transit through Korea (Rep.):
-holding confirmed onward tickets on flights departing within 30 days; when
-arriving from a third country, departing to the country that issued the visa (e.g. DEL-ICN-YVR); or
-arriving on a direct flight from the country that issued the visa (a visa that expired on departure from that country is accepted), departing to a third country (e.g. YVR-ICN-DEL).
Not applicable to holders a group visa issued by Japan or an e-visa.
Not applicable if traveling from/to Guam or Northern Mariana Isl.

Nationals of Ukraine traveling as tourist, if arriving at and departing from Jeju (CJU) for a maximum stay of 30 days they must hold confirmed tickets and other documents for their next destination.

Passengers who have previously entered Korea (Rep.) at least 4 times within the last 2 years or at least 10 visits in total.

Если кратко, то виза НЕ нужна гражданам Украины:
1) У которых есть виза Австралии, Канады, США, Японии или Новой Зеландии И они летят туда или оттуда, а Корею используют как транзитный пункт (до 30 дней)
2) Которые летят в аэропорт Чеджу (CJU) на срок до 30 дней как туристы
3) Которые были в Корее минимум 4 раза за последние 2 года или минимум 10 раз за всё время.

Точнее, думаю, скажет только посольство Кореи, но Тиматик обычно дает довольно корректную информацию.

Удачи!
Айсель Гулиева