Евгения Да

интересовались когда-нибудь историей о 9 дятловцах,студентов УПИ,погибших в экспедиции при непонятных обстоятельствах?что думаете по этому поводу?какой версии придерживаетесь?

Ответы
Александр Юрьевич Николаев

This letter must come to you as a surprise, but i believe it is only a day that people meet that they can become great friends and business partners. i am Mr. David Johnson currently branch manager with a reputable bank here in Ghana. i write you this proposal in good faith, believing that i can trust you with the information i am about to reveal to you. i have an urgent and very confidential business proposition for you. on march 1st, 2006, a property consultant and importer of used cars, Mr. Zachery Rubin Alers made a (fixed) deposit for twenty four calendar months, valued at £3.5m(GBP) (three million five hundred thousand British pounds sterling) in my branch and i happen to be his account officer before i was moved to my present position recently. it was to my utter surprise that Mr. Zachary was among the death victims in may 26 2006 earthquake disaster in jawa, Indonesia that killed over 5,000 people. he was in Indonesia on a business trip and that was how he met his end.

Upon the maturity in 2008, as his account officer, it is my duty to notify him on the maturity date so i sent a routine notification to his forwarding address but the letter was returned undelivered. after sometime, i tried sending back the letter, but it was again returned and finally i discovered from his contract employers, that Mr. zaachery was as a victim of above mentioned may 26 2006 earthquake disaster in jawa, Indonesia and was the reason why he did not declare any next of kin or relation in all his official documents, including his bank deposit paperwork in my bank and did not leave any will. this
sum of £3,500,000.00(GBP) have been floating and placed under dormant/unserviceable account by my bank management since no one have heard from the owner since 2008. i wish to let you know that all the investigation i have made so far, my bank management is not aware of it; i am the only one that have the information.

with the recent change of government in my country and with their efforts to support the united nations in checkmating terrorism aid in the Africa, before the end of this year, the government will pass a new financial control law which will give the government authority to interrogate account owners of above £2,000,000.00 (GPB) to explain the source of the funds, making sure it is not for terrorism support. if i do not move this money out of the country immediately, before the stipulated period the government will definitely confiscate the money, because my bank cannot provide the account owner to explain the source of the money. i cannot directly transfer out this money without the help of a foreigner that has a similar name with Mr. zaachery and that is why i am contacting you for assistance. as the account officer to late Mr. zaachery coupled with my present position and status in the bank as a branch manager now, i have the power to influence the release of the funds to any foreigner that comes up

i want you to state how you wish us to share the funds in percentage, so that both of us will be satisfied. contact me as soon as you receive this message with below information
1)full name...............
2)phone number............
3)email address.............
4)contact address.........
Treat with utmost confidentiality.

i shall send you a copy of the depository agreement certificate issued to mr. zachery when the deposit was made for your perusal. i believe a transaction of this nature requires us knowing each other well before we can proceed, on case i will scan my official identification to you, and if there are other information you wish to know about me i will be very obliged to release them to you without hesitation.,

My contact information is
Name: Mr. David Johnson
Tel: +233 23 423 4591
Email: gwills003@outlook.com

Regards,
David Johnson

Зия Шарапчиев

да,перевал Дятлова,очень много противоречивых версий,но кое,что скрыто ,например ,есть версия,что они были жертвами лавины,но англичане установили,что такие страшные травмы и увечья,не возможно было получить,при лавине,кроме того смущает многое,то что дятловцы выскакивали полуголыми из палатки,но бежали в разных направлениях,найденное одно из тел(под деревом)было укрыто одеялом(его не было на довольствие),фонарь на палатке и т.д.Всё наводит на мысль,либо они увидели,то чего не должны были видеть(фото из их камеры не в счёт),либо плохо спланированная карательная акция,а каково Ваше мнение?

Александр Колосов

Я полагаю, что их хотели проучить за пропажу кернов со следами золота (они их брали или нет - вопрос вторичный), и перестарались. Кто? Рабочие геологического поселка, которые им и дорогу на перевал указали. В те времена людей, заподозренных в краже золота, убивали не задумываясь. Очевидно, что был допрос с пристрастием и подавление бунта допрашиваемых. А потом их просто бросили и палатку напоследок порезали.

Наталья Викторовна

Интересная версия...

Александр Колосов

Которая, кстати объясняет всё.

Евгения Да

нда...интересно

Александр Колосов

Поищи в журнале "Урал" эссе "Перевал Дятлова". Там фактологии больше, чем по телеку.

Евгения Да

спасибо,посмотрю)

Сергей Сергеев

вопросом всю иронию согнала. Страшное дело. Таких случаев не мало. И пропавшие корабли и самолеты. Самое простое обвинить НЛО. Но если это так то почему такие случаи не повторились позже. Возможно человеческий фактор

Ar
Armourer

очень интересно. но вряд-ли мы узнаем правду.версий много. от использования химического оружия до инопланетян.

Не
Незабудка

из 64 версий ни одна четко не проговорена.

Ar
Armourer

их так много? я думал на порядок меньше.

Не
Незабудка

была озвучена цифра - 64 версии, но проговорено не более семи.

Евгения Да

Незабудка,согласна с тобой!

Не
Незабудка

спасибо.)

Пахан Кадочников

Знаю только тот материал, который есть на википедии, еще то что по мотивам этого события фильм скоро выйдет)

Ro
Roman

знаю что случилось...там всё очень сложно...ключ к тем событиям лежит в названии той горы,+нумерология...

Олег Афонин

В восьмидесятые все придерживались к версии что что то взорвали как тогда говорили вакуумную бомбу

Дмитрий Антоненко

много раз,и интерес не гаснет к подобным происшествиям.версия не однозначна,есть своя версия

Ekaterina Vasichkina

интересовались. версий, конечно, море, но думаю, ничего мистического в этой истории нет!

Айнура Мусаева

Кто его знает. Наверное все таки проводились какие-то испытания. Или запуск ракеты

Марина Семенова

Больше склоняюсь к версии об испытаниях нового оружия или новой технологии..

Ира

что-то слышала....передача по ТВ была...неужели ЧЕРТИ???)))))))))

Елена С-А

мне кажется что это засекреченные военные испытания

Talay Tolubaev

а это про перевал Дятлова,не интересовался)

Михаил Щербинин

Да местные их убили, к гадалке не ходи.

Саян Жуматов

это человеческое жертвоприношение

Татьяна Стаховская

не интересовалась, даже не слышала

Сергей Фёдоров

испытание психомоторного оружия

Андрей Ефимов

можете скинуть ссылку почитать

Евгения Да

http://ru.wikipedia.org/wiki/Гибель_тургруппы_Дятлова

Андрей Ефимов

спасибо большое!

Св
Светлана

смотрела Битву экстрасенсов, там были высказаны несколько версий произошедшего, и самое интересное, что эксперты подтверждают вероятность каждой из них...

Евгения Да

не за что)