Валерия Якунина

Помогите)
Перепишите предложения и переведите их на русский язык, обращая внимание на разные значения it, that, one.
They try to attract extra labour that they require.
One should have capital and experience to start a business
The figures in the accounting statements show that the profits are steadily rising.
Our profits this year are seriously lower than that of the previous one.
It is unwise to be in debt before you start your business.

Ответы
Александр Миньонов

В 1973-74 годах произошло изменение цен на нефть.
3.2. У вас есть еще вопросы ко мне?
3.3.Что работает ваш сын? Нет, он этого не делает. Он ничего не делает, кроме блуждания
улицы.