Саша Белов

Переведите пожалуйста следующие предложения на агл язык:

Наступило рождетство! Я начал украшать свой дом. Вечером я позвал друзей и сделал вечеринку. Я приготовил пудинг. Пришли друзья и подарили мне торт. Потом все сели праздновать. я включил рождественский гимн.

Алла Гордиенко

There came a Christmas! I started to decorate my house. In the evening I called friends of mine and made a party. I prepared a pudding. Friends came and presented to me a pie. Then all sat down to celebrate. I included the Christmas anthem.

Анатолий Самойлов

Christmas time! I started decorating my house. I called my friends in the evening and we had a party. I cooked/prepared a pudding. When my friends came, they brought me a cake. Then we celebrated. I turned on a Christmas music.

Не пословно, но по смыслу так лучше 🙂