B)
Barbariss )

Помогите пожалуйста перевести на английский текст

Я хочу рассказать про жирафов. Согласно всеобщему заблуждению жирафы считаются немыми. Живущие на открытых пространствах и обладающие острым зрением жирафы могут легко видеть друг друга и, кажется, не нуждаются в голосовом общении. Просто мы их не всегда слышим, так как частота их 20-ти герцевого разговора далека от нашего человеческого слуха. Но исследователям удалось услышать разговоры жирафов, записать и прослушать в инфразвуковом диапазоне.

Алёна Маркова

I want to tell about giraffes. According to general error giraffes are considered as the mute. Living on open spaces and giraffes possessing an acute eyesight can easily see each other and, apparently, don't need voice communication. Simply we not always hear them, as frequency of their 20 hertz conversations is far from our human hearing. But researchers managed to hear conversations of giraffes, to write down and hear in an infrasonic range.

Павел Мольков

Переводчик в помощь...

Ольга Легачёва

I want to tell about giraffes. According to general error giraffes are considered as the mute. Living on open spaces and giraffes possessing an acute eyesight can easily see each other and, apparently, don't need voice communication. Simply we not always hear them, as frequency of their 20 hertz conversations is far from our human hearing. But researchers managed to hear conversations of giraffes, to write down and hear in an infrasonic range.