Сергей Луконин

Что тут надо делать? Пожалуйста, хоть по предложению помогите сделать.

Join the sentences with relative adverbs or adjectives.

1 The tourists were robbed.They are talking to the police.
2 John is going on holiday to Ibiza. It is one of the Balearic Islands.
3 This is the shop.You can buy cheap clothes there.
4 Where’s the milk? It was in the fridge.
5 Owen’s dog is a terrier. It is very friendly.
6 She tried on five skirts. None fit her.
7 Bob is a vet. He is my neighbour.
8 He has three sisters.All of them are
dentists.
9 I met a woman. Her son knows you

Андрей Матвеев

Нужно соединить предложения относительными прилагательными или наречиями:
1 The tourists who were robbed are talking to the police now.
2 John is going on holiday to Ibiza which is one of the Balearic Islands.
3 This is the shop where you can buy cheap clothes.
4 Where’s the milk that was in the fridge.
5 Owen’s dog that is a terrier is very friendly.
6 She tried on five skirts none of which fit her.
7 Bob who is a vet is my neighbour.
8 He has three sisters all of whom are dentists.
9 I met a woman whose son knows you

Та
Татьяна

возможно так: The tourists who were robbed are talking to the police now

Дима

Тут нужно из этих предложений составить что то вроде истории используя относительные прилагательные и наречия 🙂