Ирина Сапа

Помогите пожалуйста нужно что бы кто-то написал русскими буквами как читается английский текст

There are a many holidays. The many holidays are Chrismas and Bank holidays in the Great Britain. Christmas is celebrated on December 25 of symbolizes the day of the birth of Christ. Children wait for Santa Claus who comes to every house and brings the presents. The most favorite holidays is New Year Eve. In Russia the most favorite holiday of children and adults - the is a New year. People decorate New Year dress with the toys and lights and be have that a miracle is mast in that day. In the new year night people go to friends or remain watching the TV.

Владимир Климов

Слова простые, а если сосмнения заходи в гугл переводчик пиши слово и прослушивай, как оно читается