Андрей Кузнецов

Помогите пожалуйста с ответом.

I. Раскройте скобки и поставьте глагол в Present Perfect или Past Simple, переведите (письменно) :
Colgate Palmolive
1.William Colgate (found) the Colgate Company in 1806 as a starch, soap and candle business in New York City.
2.For the first one hundred years, the company (do) all its business in the United States.
3.However, in the early 1900s, the company (begin) an aggressive expansion program that (lead) to the establishment of Colgate operations in countries throughout Europe. Latin America and the Far East.

Александр

1. founded
2. has done
3. began, has led