Олеся Чунихина

Дайте кто нить сохранение от Black mesa дальше кислоты. а то у меня синий экран, включаешь фонарь чернеет.

Виктор Латанов

ТАм на всех уровнях дальше так

Here is a possible temporarily solution that would allow you to play through the problematic area:

1. Quit the game.
2. Navigate into \steamapps\sourcemods\BMS\bin
3. Create a new folder named "Backup"
4. Move the file named game_shader_dx9.dll into the "Backup" folder you had just created.
5. Start up the game.

You should get a white line crossing your screen diagonaly and there's no known way to get rid of it (yet?). But at least it might allow you to get through the problematic area. Be sure to move the game_shader_dx9.dll back in place as soon as you pass the place with radioactive waste which causes the problem to kick and bite you.