Dj Suhanov Breack

Как правильно задать вопрос в том же времени к данному предложению? - Foreign delegation will be in our office tomorro

- Foreign delegation will be in our office tomorrow.

Серёга Соловьёв

Их может быть несколько:

Who will be in our office tomorrow?
Where will the foreign delegation be tomorrow?
When will the foreign delegation be in our office?
What delegation will be in our office tomorrow?
The foreign delegation will be in our office tomorrow, won't it?
Will the foreign delegation be in our office tomorrow?
Will the foreign delegation be in our office tomorrow or sometime else?

Екатерина

Will foreign delegation be in our office tomorrow?
Это если без вопросительного слова. С вопросительным словом тоже самое, только в начале ставится само вопросительное слово.

Даня Криволапов

црщ цшдд иу шт щгк щаашсу ещьщккщц) не могу ответить на английском)