Андрей Коровкин

Поставьте все типы вопросов к предложению A little boy paints pictures on Sunday.Заранее спасибо!)

Дмитрий Гужва

A little boy paints pictures on Sunday.

Does a little boy paint pictures on Sunday?
Who paints pictures on Sunday?
When does a little boy paint pictures?
A little boy paints pictures on Sunday, doesn't he?
Does a little boy paint pictures on Sunday or on Saturday?

Оксана

1. Who paints pictures on Sunday: a little boy or a little girl? - Это разделительный вопрос. 2. Who paints pictures on Sunday? -Это специальный вопрос. 3. Does a little boy paint pictures on Sunday? - это общий вопрос. 4. A little boy paints pictures on Sunday, doesn't he?