Александр Смирнов

подскажите пожайлуста ...не получаеться зделать, не проблема перевести и поставить в нужное время...

Present Simple in the following proverbs and sayings. Give their Russian
equivalents:
1. Laughter is the best medicine.
2. Nothing flies into the mouth of a sleeping fox.
3. He who laughs last laughs longest.
4. Silence gives consent.
5. All is well that ends well.

как само задание зделать?

Pay attention to the forms of the third person singular of the verbs in the
Present Simple in the following proverbs and sayings. Give their Russian
equivalents:
вот задание

Alexandr

А переводить ничего не надо, нужно найти аналогичные русские пословицы!
1. Смех - лучшее лекарство
2. Под лежачий камень вода не течёт
3. Хорошо смеётся тот, кто смеётся последний
4. Молчание - золото
5. Всё хорошо, что хорошо кончается.