Ма
Машулька

подскажите пожалуйста past simp и perfect в какой части предложения будет? 2 примера (достаточно будет просто написать (п

написать (пример) 1-past simp 2-past perf)

jane ____(eat) all the cakes by the time the other children (arrive) at the party

the patient (die) before the ambulance (reach) the hospital

Мария Толокнева

Jane had eaten all the cakes by the time the other children arrived...
The patient had died before the ambulance reached the hospital