Наталья Кикаева

Как пеервести эти три предложения? (с англ. на русский)

1. I got picking up papers apprehensively - much as one would lift a desired blanket which he had som idea might have a rattlesnake under it.
2. Shortly the principal Republican journal "convicted" me of wholesale bribery, and the leading Democratic paper "nailed" an aggravated case of blackmailing to me. In this way I acquired two additional names: "Twain the Filthy Corruptionist", and "Twain the Loathsome Embracer".
3. It was plain that my opponents had become familiar with manner of shameful crimes.

Наталья Попова

1. Я стал поднимать газеты с опаской - как кто-то бы поднимал желанное одеяло с мыслью, что под ним может быть ядовитая змея.

2. Вскоре основной журнал Республиканцев обвинил меня в оптовых подкупах, а ведущая газета Демократов "прилипила" мне усугубляющее дело о шантаже. Таким образом я получил два дополнительных имени: "Твейн Грязный коррупционист" и "Твейн любитель негодяев"

3. Это было ясно, что мои противники познакомились с методом грязных преступлений.