Павел Андреевич

перевод с англ на русск, 2 предложения

It's proven to be a complex and evolving ecosystem as it grows in scale and renown; as a result, some years are more user-friendly than others – and from initial observations, 2013 tends towards the latter. The decision to place will call on an offsite location meant that attendees had to endure not just one but two traffic and parking crushes and endless lines to get in, often resulting in waits of over an hour in 90-degree heat; it's like a little taste of the old Soviet Union, but with warmer weather and a beat you can dance to.

Дмитрий Шатров

Остается большой загадкой, что такое it, куда все так стремятся из года в год.

Олег Захаркин

По мере того, как она разрастается и набирает известность, эта экосистема становится всё более развитой и многообразной; и в ходе этого процесса, в отдельные периоды времени она становится более удобной для людей по сравнению с первоначальным состоянием (2013 год, похоже, подтверждает эту тенденцию).