Ирина

помогите пожалуйста с английским (( очень нужно

1. Здесь нужно ответить на вопрос, но я думаю, что у меня неправильно. Проверьте пожалуйста (
When did you last go on holiday?
I did go on holiday last week.

2. Нужно заполнить таблицу и указать какой вопрос к какому времени относится? И тут еще какие то 2 времени должны быть не включены просто.
Simple Continuous Perfect Perfect Continuous
Present

Past

а) Where do you come from?
b) How many brothers and sisters have you got?
c) What does your name mean?
d) Are you studying for any exams at the moment?
e) How often do you see your parents?
f) What do you do for a living?
g) What kind of music do you listen to?
h) How long have you been learning English?
i) Have you ever been to an English speaking country?
j) When did you last go on holiday?
k) What were you doing at this time yesterday?
l) Who do you admire most?

3. Мне нужно здесь написать ответы на вопросы. Проверьте правильность написания... помогите с дальнейшими ответами
A/ What are you learning English for? Зачем ты изучаешь английский язык?
I learn English to be able to find a good job.
B/ What sort of things are you good at? - В чем ты преуспеваешь?
С/ What kind of things are you interested in? - Какими вещами ты интересуешься (в чем ты заинтересован? )
D/ What do you spend most money on? - На что ты тратишь большинство своих денег?
I most often spend money on food and thansportation.
E/ Who do you usually have lunch with? - С кем ты обычно обедаешь?
I usually have lunch with my friends.
F/ Who do you confide in? - Кому ты доверяешь?
I confide my girlfriend.

Никита

Неплохо) На4-5 сойдет)