Nobody

Помогите пожалуйста с английским... Очень нужно

Помогите пожалуйста с английским языком.... не могу понять как решить задание.... пишите ответы.. очень прошу.

a)измените следующие предложения согласно данным моделям. Переведите их на русский язык

Model 1 The problem, #wich is to be solved be us#, is very interesting.

The problem #to be solved by us# is very interesing.

Проблема, которая должна быть нами решена, очень интересна.

1) Where is the mixture, #which should be heated#?
2) The apparatus, #which will be used# in our work, was constructed in our labaratory.

Model 2 He was #the first who passed# all his exams.

He was #the fisrt to pass# all his exams.

Он первым сдал все экзамены

1)This student was #the last who left# the laboratory.
2)Rutherford was #the first who changed# nitrogen to oxygen by bombarding nitrogen atoms with alpha particles.

b)переведите на русский язык. Следите за функциями Инфинитивов.

1) This mechanism is provired with special devices for the whole system #to function# automatically.
2) #To calculate# the age of our planet requires much knowledge in defferent branches of science.
3)Our comrades do their best #to help# us in all our beginnings.
4) Today chemists are #to find# new methods of inorganic high polymer synthesis.
5) This is the shed for the engine #to be repaired#.

Дмитрий Владимиров

та спишешь завтра с утречка у кого то)

Елена Елисеева

А не нужно ничего решать) , просто сделай по образцу.