Лена Сергеевы

Пожалуйста помогите по английскому очень нужно!!!

Перепишите и переведите следующие предложения . В каждом предложении определите видовременную форму глагола -сказуемого и укажите его инфинитив1.In the period of England's industrialization Birmingham and Sheffield played the leading role in the creation of England's heavy industry. 2 England's best farmlands lie in the southeastern plains.3. Birmingham and some towns nearby will produce the new sorts of chemical products. 4. Agriculture was one of the largest and most important activities in England.

Ж*
Женя **

1.In the period of England's industrialization Birmingham and Sheffield played the leading role in the creation of England's heavy industry - PLAYED - Past Simple Active, инфинитив - to play

2 England's best farmlands lie in the southeastern plains. - LIE - Present Simple Active, инфинитив - to lie

3. Birmingham and some towns nearby will produce the new sorts of chemical products. - WILL PRODUCE - Future Simple Active, инфинитив - to produce

4. Agriculture was one of the largest and most important activities in England. - WAS - Past Simple Active, инфинитив - to be

Парвиз

Земляника, ты попробуй хотя бы. тебе, может быть, помогут исправить, если что не так