Ирин@ (Esther) Черновол

Помогите с английским пожалуйста! Очень нужна помощь!

Помогите сделать номер, подалуйста! Нужно перевести в пассивный залог! 1-we must discuss the contents of the novel.2-The actors ought to impress the audience.3-Tou should stop these chatterboxes.4-We must introduce the members of the team to each other.5-You can't devoir such books.6-People have to transport these boxes.7-They must translate the speech when the time comes.

Сергей Коробко

Анатолий пропустил глагол be в 7 предложении, который должен стоять после must.

Ksю Анатоlьevна

1) The contents of the novel must be discussed by us.
2) The audience ought to be impressed by the actors.
3) These chatterboxes should be stopped.
4) The members of the team must be introduced to each other.
5) Such books can't be devoired.
6) These boxes have to be transported.
7) The speech must translated when the time comes.
Не уверен в глаголе в 5 предложении. Я его знаю только во французском языке. Лень сейчас искать.