Лилия Амелина

Англичане, как правильно перевести? подскажите пожалуйста. 1) Я немного опоздал, все уже были дома.

2)Наши родственники приехали на вокзал час азад, а мы с женой приехали раньше.

3)Мой муж не разговаривал со мной неделю
4)Не покупай билет на самолет, пока не будешь уверен, что закончил работу вовремя.

Та
Татьяна

2. Our relatives arrived in the station an hour ago whereas my wife and I had arrived before

3. My husband has not talked to me for a week

4. Don't buy a ticket to the airplane until you are sure you have finished the work in time

Серёга Малышев

I was a bit late for everyone had already been at home