Юра Я

Англичане, как правильно перевести? *--*

1) Я немного опоздал, все уже были дома.
2)Наши родственники приехали на вокзал час назад, а мы с женой приехали позже.
3)Мой муж не разговаривал со мной неделю.
4)Не покупай билет на самолет, пока не убедишься, что закончишь работу вовремя.

Екатерина Ерохина

1) I was a bit late. Everybody was already at home.
2) Our relatives came to the station an hour ago, and my wife and I came later on.
3) My husband didn't talk to me for a week.
4) Don't buy the airplane ticket until you are sure that you will finish the work in time.

Лариса Панкова

1) I'm a bit late, things were already home.
2) our relatives came to the station an hour ago, and my wife and I arrived later.
3) my husband has not talked to me last week.
4) do not buy plane ticket until you are sure that the finish work on time.