Ев
Евгений

помогите перевести часть предложения. довольно сложное. перевожу книгу. англ-й

Investigating why the latest in cutting-edge science was cast in terms of a discredited earlier knowledge, one seemingly reduced to the status of a pre-Enlightenment occult relic, offers fascinating insights into the boundaries between science, religion, and other areas of culture at the beginning of the twentieth century.

до слов offers fascinating insights

может кто понимает о чем тут

М;
Мария ;)*

Изучая причины того, почему новейшая из смежных наук была сведена к скопищу устаревших знаний, человек, по-видимому, низводил себя до состояния темных пережитков...