Денис Дебердеев

Рябат подскажите маленький лёгкий рецепт салата англо-русский за 6 класс! Очень нужно на урок английского языка!

Aлександр Гришанов

САЛАТ КОЛДСЛОУ
ingredients:
cabbage - 250 g
сarrots - 1 pc.
onion - 1 pc.
mayonnaise - 3 tbsp. l.
ground black pepper, salt - to taste

Method of preparation:
Cabbage cut into strips. Carrots and onions grate. Add the ingredients in a salad bowl, add salt, pepper and mayonnaise and mix.

Олька

Salad Olivier

Description
This salad is the creation of a French chef, M. Olivier, who in the 1860s opened a fashionable restaurant in Moscow called The Hermitage. The present-day version has veered quite far from the original, but Salad Olivier continues to be a favorite hors d'oeuvre and side dish for entrees.
Method
Serves 8-10 as an appetizer or 6 as an entree
Cut the cooked chicken and potatoes into 1/2-inch cubes. Peel the cucumbers and also cut into 1/2-inch cubes. In a large bowl, combine the meat, potatoes, cucumbers, green peas, and onion. Add the mayonnaise and mix gently, so those ingredients are not mashed.

Refrigerate the salad until serving time (but for no longer than 4 hours).

Variation: Vegetable Salad Olivier
Omit the chicken or veal to make a delicious meatless side dish.

Ingredients
# 1 whole chicken breast, poached, boned, and skinned, or 1/2 pound lean cooked veal.
# 1 pound all-purpose potatoes, boiled in their skins and peeled.
# 2 medium Cucumbers in Brine.
# 1 cup cooked fresh or frozen peas.
# 1 medium onion, finely chopped.
# 1 cup Mayonnaise.
# 2 hard-boiled eggs, peeled and quartered.
# 8 large black Greek olives.

Салат Оливье

Descriptionchef, М. Оливье, который в 1860 году открыл модный ресторан в Москве под названием "Эрмитаж". Современная версия движется в направлении довольно далеко от оригинала, но Сала
Этот салат является создание Французский D Оливье продолжает оставаться любимым закуска и гарнир для блюда.
Метод
Обслуживает 8-10 в качестве аперитива или 6, как основное блюдо
Cut приготовленную курицу и картофель в 1/2-inch кубов. Пил огурцы и нарезать 1/2-inch кубов. В большой миске, объединить мясо, картофель, огурцы, зеленый горошек и лук. Добавить майонез и аккуратно перемешать, так что эти ингредиенты не пюре.

Охладите салат, пока отбывает срок (но не более чем на 4 часа) .

Вариант: Овощной салат Оливье
Исключить курица или телятина, чтобы сделать вкусный постный гарнир.

Ингредиенты
# 1 целое куриное филе, пашот, кости и кожу, или 1 / 2 фунта опереться приготовленные телятина.
# 1 фунт универсальной картофель, сваренный в мундире и очистить от кожицы.
# 2 средних огурца в рассоле.
# 1 чашки вареных свежего или замороженного горошка.
# 1 средняя луковица, мелко нарезанный.
# 1 стакан майонеза.
# 2 яйца вкрутую, очищенные и четвертовали.
# 8 больших черных греческих оливок.
# 8 веточки петрушки.
# 8 sprigs parsley.

Юлия Эркенова

диснеевские мультики смотрите и переводите