Ирина Журавлева

Знатоки английского языка, откликнетесь, помогите перевести на англ. несколько предложений! Пожалуйста!

Международный день кошек празднуется 1 марта. Испокон веков кошка считалась самым умным и грациозными животными. Она была священным символом древних египтян, в ее образе изображали китайского бога сельского хозяйства и перуанскую богиню плодородия. Известно множество историй о подвигах четвероногих друзей человека. Во время блокады Ленинграда кошки спасали людей от нашествия крыс. Грызуны становили огромную опасность для изнеможенных городских жителей. Они уничтожали запасы еды и угрожали эпидемией. Чтобы избавится от крыс из Ярославля, в оцепленный нацистами Ленинград стали доставлять кошек. Эти животные освободили продовольственные склады от крысиной навалы.

ОК
Олег Косулин

"Испокон веков кошка считалась самым умным и грациозными животными. "

Арина Бибикова

International Day cats celebrated on March 1. From time immemorial, the cat was considered the most intelligent and graceful animals. It was a sacred symbol of the ancient Egyptians, in her image portrayed Chinese god of agriculture and Peruvian goddess of fertility.There are many stories about the exploits of four-legged friends of man. During the siege of Leningrad cats rescued people from the invasion of rats. Rodents are becoming a huge threat to the point of exhaustion of urban residents.
They destroyed the stocks of food and threatened epidemic. To get rid of rats in Yaroslavl, Leningrad began cordoning off the Nazis bring cats. These animals are released from rat food stores in bulk.

Мария Баркова

International Day cats celebrated on March 1. From time immemorial, the cat was considered the most intelligent and graceful animals. It was a sacred symbol of the ancient Egyptians, in her image portrayed Chinese god of agriculture and Peruvian goddess of fertility. There are many stories about the exploits of four-legged friends of man. During the siege of Leningrad cats rescued people from the invasion of rats. Rodents are becoming a huge threat to the point of exhaustion of urban residents. They destroyed the stocks of food and threatened epidemic. To get rid of rats in Yaroslavl, Leningrad began cordoning off the Nazis bring cats. These animals are released from rat food stores in bulk.