Светлана Рыкова

как проверить файл "хостс"

Буфет

Открой через блокнот и проверь.

Ге
Геннадий

Открыть в Блокноте или любом другом текстовом редакторе

Константин Гнездилов

STARIK хорошую ссылку даёт, но только автор свой хост показывает. Нормальный вид такой -
# Copyright (c) 1993-2009 Microsoft Corp.
#
# This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows.
#
# This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
# entry should be kept on an individual line. The IP address should
# be placed in the first column followed by the corresponding host name.
# The IP address and the host name should be separated by at least one
# space.
#
# Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
# lines or following the machine name denoted by a '#' symbol.
#
# For example:
#
# 102.54.94.97 rhino.acme.com # source server
# 38.25.63.10 x.acme.com # x client host

# localhost name resolution is handled within DNS itself.
#127.0.0.1 localhost
#::1 localhost