Ирина Дегтярёва

Чем отличается дизтопливо MGO от MDO? Морское дизтопливо MGO и MDO - это одно и тоже?

Андрей Смирнов

И то и то соляра
Второе более вязкое. Требует подогрева перед подачей в движок

MGO (Marine gas oil) - roughly equivalent to No. 2 fuel oil, made from distillate only
MDO (Marine diesel oil) - A blend of heavy gasoil that may contain very small amounts of black refinery feed stocks, but has a low viscosity up to 12 cSt so it need not be heated for use in internal combustion engines