Александра Сахинова

как будет правильно по англ "говори на своем языке, мне легче понять, чем твой ломаный анг", чтоб правильно?

оба первых ответ принимаются. Первый потому что грубовато, второй. потому что более литературно. .Еще бы "с местными идеоматическими выражениями... "

Оксана Суворова

Speak your native language. That's easier to understand than your broken English.

Евгения Романова

speak in his own language, it is easier to understand than your broken English

Анна Дайлиденко

omg, зачем так грубо! Скажите так: Speak your native language, it will be easier to understand for me.

An@stasiya Андреева

You'd better speak your native language than your broken English

Андрей Сурняев

Speak in your native language. It's easier to understand for me than your bad English.

Екатерина Смирнова

Speak (in) your native language. It's easier for me to understand your native language instead of your broken English

Лена Егорова

Do you mind using your native language with me? I have difficulties with getting you, when you speak English.
Англоязычные намного вежливей, чем русскоязычные, поэтому старайтесь не использовать приказной тон по возможности.