Владимир Столяров

Помощь в АНГЛИЙСКОМ ЯЗЫКЕ (глагол-сказуемое)

Помогите найти глагол-сказуемое и определить его видовременную форму и залог
1. The US Environmental Protection Agency (EPA) was established in December 1970, bringing together in a single agency the many federal programs to protect environment.
2. The biosphere is strongly affected by all sorts of human activity.
3. The problem has already been discussed at a large number of conferences.
4. Scientists are studying various aspects of human biology and the origin and development of human race.

Владислав

1. was established - Past Simple Passive 2. is affected - Present Simple Passive 3. has been discussed - Present Perfect Passive 4. are studying - Present Progressive Active