Владислав Сологуб

проверьте ошибки пожалуйста!

Dear Mr. симонс, I understand your excitement about mum.
From three variants which you have offered me,I think the number one option is suitable . you must not to take the mother with you, she can fall ill on the way,
. I think to you it is necessary to employ live-in housekeeper. Six months is a very long term. housekeeper will watch for your mother and to carry out jobs around the house. you have to ask neighbors to visit your mother sometimes
and help out in an emergency. you should to call by telephone of your mother and talk to her. then she won't feel lonely. send a photo of mother

Андрей Шитиков

Ошибок нет, будь уверенна!

Ро
Роза

Так почти всё правильно. Только фамилия пишется с заглавной буквы.

Тоня Ерёменко

You must not take the mother with you ...(to не ставится после must).
Housekeeper will watch for your mother and carry out ...(без to).
... and to help out in an emergency. (to visit and to help out).
You should call by telephone ...(без to).