Сергей Евдокимов

Excel? Средства VBA: Как называется в коде событие - любое изменение, производимое на рабочем листе?

Ми
Мира

F1 в VBA выдало:

Worksheet.Change Event
Occurs when cells on the worksheet are changed by the user or by an external link.
гугл-переводдчик перевел: Происходит, когда ячейки на листе будут изменены пользователем или внешней ссылке.
Syntax

expression.Change(Target)

expression A variable that represents a Worksheet object.

Parameters

Name Required/Optional Data Type Description
Target Required Range The changed range. Can be more than one cell.

Return Value
Nothing

Remarks

This event doesn't occur when cells change during a recalculation. Use the Calculate event to trap a sheet recalculation.

Example

This example changes the color of changed cells to blue.

Visual Basic for Applications
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target as Range)
Target.Font.ColorIndex = 5
End Sub

гугл-транслятор перевел This event doesn't occur when cells change during a recalculation.
как:
Это событие не возникает, когда клетки изменяются в процессе пересчета.

Галина Смирнова

Разве такое есть? Смотря с чем работаешь. . События того элемента и надо обрабатывать. Пусть меня поправят если ошибаюсь

Аленка Леонтьева

Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)

End Sub