Светлана

Умоляю, переведите маленький английский текст без переводчика

Economics, like every other intellectual discipline, has its roots in early Greece and Rome, but economics was first considered as a branch of domestic science (home economics) dealing with such matters as the management of slaves and the allocation of manure among alternative agricultural uses. In the revival of learning that followed the Middle Ages, ecnomics emerged as a branch of moral philosophy conserned with such issues as the ethics of loan interest and the "justness" of market-determined wages and prices.
By the beginning of the eighteenth century, the subject had lost most of its theological overtones and had taken shape as an academic discipline, largely as abranch of political theory dealing with problems of government intervention in economic affairs.
Then in 1776 the Scottish moral philosopher Adam Smith published the first edition of his monumental "Inquiry inti the Nature and Causes of the Wealth of Nations", and economics soon became an independent science.

Андрей Блохин

Экономика, как и любая другая интеллектуальная дисциплина, имеет свои корни в раннем Греции и Рима, но экономика была впервые рассматривается как отрасль отечественной науки (домоводство) , касающихся таких вопросов, как управление рабов и распределении навоза среди альтернативных сельскохозяйственных целей . В возрождении обучения, которые последовали за средневековье, экономика возникла как филиал моральной философии такие вопросы, как этика ставки по кредитам и "справедливость" из рыночным заработной платы и цен.
К началу восемнадцатого века, тема потеряла большую часть своих богословских обертонов и сложился как академической дисциплины, в основном филиал политической теории, занимающихся проблемами государственного вмешательства в экономические дела.
Затем в 1776 году шотландский моральный философ Адам Смит опубликовал первое издание своей монументальной "Запрос Инти природе и причинах богатства народов", и экономика вскоре стала самостоятельной наукой.

Сергей Стадник

Маленький английский текст переводим за маленькую американскую компенсацию.