Кристина Валевач

переведите английский текст без переводчика. . умоляю!!

In the revival of learning that followed the Middle Ages, ecnomics emerged as a branch of moral philosophy conserned with such issues as the ethics of loan interest and the "justness" of market-determined wages and prices.
By the beginning of the eighteenth century, the subject had lost most of its theological overtones and had taken shape as an academic discipline, largely as abranch of political theory dealing with problems of government intervention in economic affairs.

Галина Кишанина

В ходе возрождения образования, которое последовало за Средними Веками, экономика возникла как ветвь философии, связанная с такими понятиями как корректность ссудных процентов и "справедливость" стаавок и цен, определяемых рынком.
К началу восемнадцатого века, этот предмет потерял большую часть своего богословского подтекста и сложился как академическая дисциплина, в основном как раздел политической теории, занимающийся проблемами государственного вмешательства в дела экономики.

С вас 100 баксов)))