Алексей Левин

Вопрос про компьютер!

Operating System Windows 8 64
Processor Intel® Core™ i7-3630QM
2.4 GHz
6 MB L3 cache
Chipset Intel® HM77 Express
Memory 8 GB DDR3 (2 x 4 GB)
Total slots: 2 DIMM
Upgradeable to 16 GB DDR3
Storage 1 TB 5400 rpm SATA, Up to 24 GB partition for system recovery, SuperMulti DVD±R/RW with double layer support
Mobile entertainment HP TrueVision HD Webcam with integrated dual array digital microphone
Communication Integrated 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN, Intel 802.11b/g/n with Widi; Bluetooth
Multi-format digital media card reader for secure digital cards & multimedia cards
Ease of use Integrated fingerprint reader
Display 39.6 cm (15.6") full HD anti-glare LED (1920 x 1080)
Video NVIDIA GeForce GT 635M (2 GB GDDR3 dedicated)
Sound Beats Audio™ with 4 speakers and HP Triple Bass Reflex Subwoofer
Keyboard Full-size, island-style with numeric keypad, TouchPad supporting multi-touch gestures and on/off button
Ports 1 VGA; 1 HDMI; 1 headphone-out; 1 microphone-in; 1 USB 2.0; 3 USB 3.0; 1 RJ45
Power 120W AC power adapter, 6-cell Li-Ion
Product color Midnight black, metal finish
Software Symantec Norton Internet Security 2013 (60 days live update); Beats Audio™ with SRS 3D; HP Connected Music powered by Meridian; HP Connected Photo;
HP Connected Remote; HP Coolsense; HP ProtectSmart; HP SimplePass; HP Games powered by WildTangent ; HP Connected ePrint; Cyberlink Power DVD;
Windows Live Essentials, Buy Microsoft Office to activate Office software on this PC
Service & support Keep your PC running at its best with HP Support Assistant www.hp.eu/supportassistant, HP Registration for Windows 8; Getting Started guide with
Windows 8; HP Utility Center; HP Recovery Manager (recovery partition, recovery USB/Flash unit creation tool)
Additional information P/N: D0X28EA #ABU
UPC/EAN code: 887758078235
Weight Starting at 2.46 kg, Packed: 4.06 kg; Weight will vary by configuration
Dimensions 37.8 x 24.7 x 3.25 cm, Packed: 52 x 8 x 34.5 cm; Dimensions will vary by configuration
Energy efficiency compliance ENERGY STAR® qualified; EPEAT® Silver
Warranty 1-year limited hardware, pick-up and return, parts and labour
You can expand the warranty coverage of your product to reach up to 3 years in total; for more information go to the "Options and accessories" web section
on hp.com product pages.
---
Это процессор компьютера.
У меня 2.4 Ghz. Если я буду играть игры скажем с такой системой требования:

ОС: Windows Vista (SP2)/Windows 7 (SP1)/Windows 8
Процессор: 2,66 ГГц Intel Core2Duo E6700/3,00 ГГц AMD Athlon 64 X2 6000+ или лучше
ОЗУ: 2 Гбайт (4 Гбайт рекомендуется)
Видеокарта: 512 Мбайт памяти, DirectX 9.0c-совместимая с Shader Model 4.0 или выше
Звук: DirectX 9.0c
Жесткий диск: 17 Гбайт
Мультиплеер: 256 кбит/с или более быстрое соединение

Будит ли она у меня тормазить изза того что там требуется 2.66 - 3.00 Ghz.
Или будет проходить игра нормально и без лагова?

Наталия Сушко

будет все летать, ну ты и сравнил i7-3630QM против Core2Duo E6700..

Lestrigon Lestrigon

должно на максимальных пойти

Светлана Анохина-Терёшина

Как два пальца ...)))

У тебя 7 камень да и видяха аш на 2 Гига, а пр оперативу вобще можно не говорить ))))

Сергей Конев

Зато для тетриса слишком слабый комп. 😄

Илья Королев

Нормальный компьютер чего тебе не нравится не заморачивай себе голову!

Марина Давыдова

отличный ноут там процессоры в сист. требованиях намного слабее игры есть намного более требовательные

Александр Файзулин

у тебя еше года 2 будет все на мах идти

Агнесса Моторина

Будит ли она у меня тормазить изза того что там требуется 2.66 - 3.00 Ghz.
Или будет проходить игра нормально и без лагова?

В слове БУДИТ-ошибка. В слове ТОРМАЗИТЬ-ошибка. В слове ИЗЗА-ошибка.
Лагова-вообще сленг. МОЖЕТ БЫТЬ ВАМ ВЫУЧИТЬ РОДНОЙ ЯЗЫК, А НЕ В ИГРУШКИ ИГРАТЬ? Как вы дальше жить собираетесь?