El Camino ***

Помогите, пожалуйста) проверьте английский

Нужно было задать косвенный вопрос.

I want to visit the Bronx Zoo.
Do you know where the Bronx Zoo is?

I'd like to visit the Metropolitan Museum.
Do you know when you would like visited the Metropolitan Museum?

I'd like to go on a boat trip.
Could you tell me how long you last on went boating?

I want to take a bus to Central Park.
Could you tell me which bus went to Central Park?

I want to buy a ticket.
Do you know how much a ticket cost?

I'd like to have a snack.
Do you know where I could something to eat?

Перевести предложения с русского на английский.

Мы не пошли гулять потому, что шел дождь.
We did not go for a walk because it was raining.

Майк не поступил в университет потому, что не сдал экзамены.
Mike did not get enrolled into the University because he did not pass the exams.

Благодаря своим уникальным способностям, он вышел в финал конкурса.
He get to the finals of that competition only because of he has unique abilities.

Из-за твоей истерики мы не успеем в театр.
We may be late to the theater because of your hysteric.

Саша Дроздов

Да все правильно

Анвар Бикмухамедов

1 Do you know when you would like TO VISIT ...2.Could you tell me how long will your boat trip last? 3Could you tell me which bus goes to Central Park? 4
Do you know how much is the ticket? 5-
Do you know where I could have something to eat?Перевод вроде правильный