Ксюнечка Серегина

Письмо на английском. Проверьте, пожалуйста.

Dear Dominic,

Thank you for your letter. I am very glad that you decided to visit Russia, and I am happy to give you a few advices for success your travel!

The best time for visit is winter holiday. You will feel the beauty of winter and see cities, glowing Christmas lights. You and I could sit in a nice cafe, drink hot chocolate and watch the snow fall outside the window. It is so wonderful!

If you're in Moscow, you can see there the Kremlin and Pushkin Museum. In St. Petersburg, you can visit the Winter Palace and the Russian Museum. There are many masterpieces that everyone should see. Of course, I advise you to visit St. Isaac's and Kazan Cathedral. This is a very majestic and admiring buildings! If you are tired of museums and cathedrals, you can go to the aquapark or zoopark.

I hope I gave you some good advice. I look forward to your arrival.

With love,

Nastya

Дорогая Доминика,

Спасибо за твоё письмо. Я очень рада, что ты решила посетить Россию и с радостью дам тебе несколько советов для того, чтобы путешествие прошло удачно!

Лучшее время для приезда это зимние каникулы. Ты прочувствуешь всю прелесть зимы и увидишь города, светящиеся новогодними огнями. Мы с тобой могли бы сидеть в красивом кафе, пить горячий шоколад и смотреть на падающий снег за окном. Это так чудесно!

Если ты будешь в Москве, то ты можешь посмотреть там Кремль и Пушкинский музей. В Санкт-Петербурге ты обязательно должна посетить Зимний Дворец и Русский музей. Там находятся множество шедевров, которые каждый должен увидеть. Конечно же, я советую тебе посетить Исаакиевский и Казанский соборы. Это очень величественные и восхищающие здания! Если устанешь от музеев и соборов, ты можешь поехать в аквапарк или зоопарк.

Надеюсь, я дала тебе несколько полезных советов. Я с нетерпением жду твоего приезда.

С Любовью,

Настя

Примерно такой перевод

Mamed Mamedov

Очень грамотно составлено письмо. Молодец!