Кристина (Горохова)

Объясните пожалуйста, почему так построено предложение непонятно?

Ralph is the story's protagonist, but it seems early on that Ralph's insistence on remaining civilized in primal circumstances may be more conditioned than genuine.
Что тут за оборот такой? Мне вообще непонятен смысл его.

М@рин@ Федорчук

It seems...that затруднений не вызывает?

Early on - at an early (or earlier) stage in a particular time or period. Это просто обстоятельство. Сразу, довольно быстро, скоро.
They discovered early on that the published data were wrong.

Юра Кожевников

Сначала кажется, на ранней стадии кажется, поначалу кажется. Часто встречается такой оборот.