Cr
Crux

Проверьте, пожалуйста

Each person should support water balance. Water helps us to get rid of harmful substances, strengthens immunity, regulates body temperature and feeds cages. Doctors and scientists assert that it is necessary to drink pure still water. How many waters to drink On the average, about 2 litres a day. At serious physical activities – it is a bit more. In these of 2-3 litres all food which we consume enters. Even in bread and cheese there is a water.

Проверьте, пожалуйста, если есть ошибки - выпишите.

Инга Хоюр-Оол

Вы дважды посчитали воду исчисляемым существительным. Когда использовали её с many (надо much), когда поставили артикль "a" (артикль не нужен) .
Cages - это "клетки"? Так это клетки для птиц, например. Нужно - cells.
Что Вы подразумеваете под still water? Явно не проточную воду.
Вопросительное предложение "How much ( а не many): ...нужен вспомогательный, либо - модальный глагол. В зависимости от того, что точно Вы хотели сказать. И почему там "вода" во множественном числе?
Предпоследнее предложение вообще "не катит".