Александр Андрианов

Проверьте пожалуйста!)

Привет всем! помогите плиз! правильно ли составлены вопросы? ?
1.What language is used outside its speaker for international diplomacy and trade
2. What language are maintained formal diplomatic relations and international agreements are made?
3. What was the language of diplomacy in the Middle Ages?
4. How many types of diplomatic correspondence?
5. What diplomatic language is applied during the conducting debate, drawing up reports, draft documents?
6. What has every diplomatic document?

Буду очень признательна если поправите ошибку! спасибо!)

1. Какой язык используется за пределами своих динамик для международной дипломатии и торговли
2. На каком языке ведутся официальные дипломатические отношения и международные соглашения заключаются?
3. Какой язык был языком дипломатии в Средние века?
4. Сколько видов дипломатической переписки?
5. Что дипломатическим языком применяется во время проведения дискуссий, составление отчетов, проектов документов?
6. Что имеет каждый дипломатический документ?

ПРЕПОД ГОВОРИТ ЧТО ВОПРОСЫ НЕ СОСТАВЛЕНЫ ДО КОНЦА

Наталья Кожанова

напиши по-русски, что хотела сказать

Екатерина Вячеславовна

2. What language is used for carrying on formal diplomatic relations and international agreements?
3. What was the language of diplomacy in the Middle Ages?
4. How many are there types of diplomatic correspondence?
5. What diplomatic language is used for conducting debate, drawing up reports, drafts of documents?
6. What does every diplomatic document have?