Алексей

Ребят, кто хорошо знает английский? Помогите перевести инструкцию по завариванию чая, гугл переводит плохо (

Способ заваривания чая.
1. Вскипятить воду до появления первых пузырьков
2. Перелить воду в термос
3. Взять чайник для заваривания чая объемом равный объему чашек по количеству человек (если чашки объемом 100 мл, чай пьют три человека, значит чайник должен быть объемом 300 мл)
4. Прогреть чайник кипятком, также прогреть чашки
5. Сухой чайный лист для заваривания поместить на красивую тарелочку или в специальную емкость «ча-хэ» .
6. Итак, у нас: термос с кипятком, чайник для заваривания (пустой и прогретый) , чашки по кол-ву человек (прогретые) , сухой чайный лист
7. Высыпаем чай в прогретый сухой чайник для заваривания
8. Чай заливается водой из термоса и почти сразу разливается по чашкам. При этом необходимо проследить, чтобы в чайнике для заваривания не осталось воды.
9. Первая заварка сливается, её не пьют.
10. Далее завариваем чай, ориентируясь на свои вкусовые предпочтения по крепости столько раз, сколько посчитаем нужным.

Михаил Костин

Way of brewing tea.
1. Boil water before the first bubbles
2. Pour water in a thermos
3. Take a kettle for tea volume equal to the volume of cups on the number of persons (if cups a volume of 100 ml, tea drink three people, then the kettle should be the volume of 300 ml)
4. Heat a kettle of boiling water, also warm up the cups
5. Dry tea leaves for brewing put onto a plate or in a special container «cha-Ho».
6. So, we have: a thermos with boiling water, a kettle for making (empty and warm), cups on number of persons (heated), dry tea leaves
7. Pour tea in a warm dry kettle for making
8. The tea is poured water from a thermos and almost immediately poured into cups. The need to ensure that in a kettle for making water has been.
9. The first portion of merges, it does not drink.
10. Then brew tea, based on the taste preferences of the fortress as many times as we deem fit.

На
Наталья

Way to brew tea.1. Boil water before the first bubble2. Pour the water in a thermos3. Mark Maker for tea cups of equal volume to the number of persons (if the cup volume of 100 ml, three people drink tea, tea means should be 300 ml)4. Warm the teapot with boiling water, and heat the cup5. Dry tea leaves to brew a beautiful place a plate or in a special container "cha-ho."6. So we have: thermos with boiling water to brew tea (even hot), cups by number of people (warmed), dry tea leaves7. Pour tea into the heated dry teapot for brewing8. Tea from a thermos filled with water and almost immediately poured into cups. It is necessary to ensure that the kettle to brew no water left.9. The first tea leaves blends, do not drink it.10. Next, brew tea, focusing on their taste preferences as strong as many times as necessary. гугл переводчик очень даже не плохо перевел!