Максим Сташков

Проблемы с английским

3.Раскройте скобки, поставив глаголы в форму соответствующего времени. Где требуется, вставьте соответствующий вспомогательный глагол (Past Simple or Past Continuous).

We (to answer) the teacher's questions when the principal (to enter) the classroom.
The manager (know) about my resignation, but (not do) anything to retain me in the company.
What you (to do) yesterday? — I (to translate) a very long article.
He (to repair) his bicycle the whole day yesterday, and still (not to repair) it.
When I (to meet) Tom, he (to hurry) to the store to pick up some groceries.
I (not to play) the piano yesterday. I (to decide) to take a little break.
My brother (not to practice) tennis yesterday. He (to play) a match the day be¬fore so he (to have) a rest.

Леся

We answered the teacher's questions when the principal entered the classroom.
дальше лень, тем более легкотня, все переведите в прошедщее время.