Дмитрий Майданов

Боулинг. Что означает "индейка" в боулинге?

Виталий Харламов

Три страйка подряд.

Two consecutive strikes are referred to as a "double". Three strikes bowled consecutively is known as a "turkey". Any longer string of strikes is referred to by a number affixed to the word "bagger," as in "four-bagger" for four consecutive strikes.

Два подряд страйка называются "дабл" (англ. double - двойной) , три - "тёрки" (англ. turkey - индейка).